Trybunał Wodny
||

Trybunał Wodny w Walencji – bądź świadkiem ponad tysiącletniej tradycji

W każdy czwartek, w samo południe przy Bramie Apostołów katedry w Walencji odbywa się coś absolutnie niezwykłego, jak na nasze czasy. I jeśli tylko będziecie akurat w czwartek w Walencji, to bezwarunkowo polecam Wam, by być świadkiem ponad tysiącletniej tradycji i obejrzeć jak obraduje Trybunał Wodny. Jest to najstarsza instytucja wymiaru sprawiedliwości w całej Europie i co ciekawe, działa ona nieprzerwanie od ponad tysiąca lat! 

Posiedzenia Trybunału Wodnego są czymś tak niezwykłym, że zostały uznane za niematerialne dziedzictwo kulturowe przez UNESCO. Co ciekawe, może je zobaczyć każdy i to zupełnie za darmo. Chętnych jest sporo, dlatego polecam Wam by przyjść w okolice Bramy Apostołów przynajmniej pół godziny wcześniej, by zająć sobie strategiczne miejsce obserwacyjne. Sąd obraduje dokładnie w taki sam sposób od wieków i ważne, by zdawać sobie sprawę, iż nie jest to żadna inscenizacja czy przedstawienie dla turystów, ale najprawdziwsza poważna instytucja wymiaru sprawiedliwości, więc każda jej decyzja wymaga przyjęcia z szacunkiem. Ważność decyzji Trybunału Wodnego jest dokładnie taka sama, jak każdego innego sądu cywilnego w Walencji. 

Tradycja Trybunału Wodnego sięga zamierzchłych czasów, kiedy to Półwysep Iberyjski przez pięć stuleci był pod panowaniem muzułmańskim (od początku VIII wieku). To Arabowie rozwinęli te tereny budując sieci kanałów irygacyjnych. Dzięki nim, na żyznych glebach Walencji, w ekspresowym tempie mogło rozwijać się rolnictwo, które zapewniało tym terenom dobrobyt, zapoczątkowali uprawy nieznanej tu dotąd roślinności, warzyw i owoców cytrusowych.

Ślady ich bytności tutaj są widoczne w zasadzie na każdym kroku, kiedy będziecie zwiedzać Walencję, choćby w architekturze, przepięknych kolorowych płytkach czy ceramice, ale należy pamiętać, że byli oni prekursorami czegoś, czego dziś nie widać, a pozwoliło na rozwój ludzkości – system liczbowy czy też rozwój matematyki, a w niedalekiej Xàtivie założyli pierwszy w Europie ośrodek produkcji papieru. Każdy mól książkowy, który jeszcze nie zamienił papierowych wersji na ich elektroniczne zamienniki może być im wdzięczny! 

Żyzne gleby Walencji, by móc wydawać jak najlepsze plony potrzebowały w zasadzie tylko jednego – mądrych i sprawiedliwych decyzji dotyczących dystrybucji wody poprzez system kanałów pobierających wodę z rzeki Turia. Kanały były dość skomplikowane, nawet kiedy patrzymy na nie dziś, gdyż zawierały aż 138 rzędów i dawały możliwość rozprowadzenia wody do najdalszych, suchych zakątków okolicznych ziem. By zadbać o sprawiedliwość w dostawach wody, powstał właśnie Trybunał Wodny. 

Członkami Trybunału Wodnego są, wybierani do dziś w demokratycznych wyborach, rolnicy posiadający specjalistyczną wiedzę dotyczącą nawadniania pól i cieszący się szacunkiem wśród swoich sąsiadów, z ośmiu regionów Walencji i to oni mają za zadanie rozstrzygać spory między irygatorami. To dzięki patrzeniu w przyszłość i na dobro wspólne, Walencja była w stanie zapewnić sobie taki rozwój przez wieki. Sędziowie w swych decyzjach muszą kierować się dobrem wspólnym, szacunkiem do przyrody, wzajemną pomocą sąsiedzkich regionów i zrównoważonym zarządzaniem naturalnych zasobów.

Tradycje te były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenia, aż w końcu przyjęły formę pisemnych rozporządzeń. Ciekawostką może być to, że do dnia dzisiejszego Trybunał Wodny działa według niezmienionych od wieków zasad. Dzięki ustnemu charakterowi postępowania decyzje są podejmowane sprawnie i szybko i tak też mogą być wcielone w życie. Nie trzeba tutaj czekać też miesiącami na termin, gdyż Trybunał zbiera się w każdy czwartek i ocenia sprawy, które wydarzyły się w ciągu ostatniego tygodnia. 

Spośród ośmiu sędziów wybierany jest także urząd prezydenta i wiceprezydenta na dwuletnią kadencję – to ich zadaniem jest ogłaszanie wyroków. I tu ciekawostka. By zapewnić sprawiedliwość decyzji, jeśli wybrany prezydent pochodzi z regionu prawego brzegu rzeki, to wiceprezydent musi być z lewego i odwrotnie. Ponadto, jeśli sprawa dotyczy terenu, z którego pochodzi, ma obowiązek odsunięcia się od sprawy, by wyrok był bezstronny. Także nie ma tutaj mowy o układach i ustawianiu wyroków pod siebie. Być może dlatego właśnie ta instytucja cieszy się tak dużym autorytetem wśród lokalnej społeczności. 

Trybunał Wodny oparł się upływowi czasu, co jest naprawdę niezwykłe. Działał dokładnie tak, jak w czasach arabskich po chrześcijańskim podboju i tak działa do dziś, a przyszłość gwarantuje mu uznanie przez hiszpańską konstytucję oraz statut autonomii wspólnoty Walencji. Przyznacie chyba sami, że warto zobaczyć to niezwykłe wydarzenie na żywo! 

Hiszpania w naszych artykułach

Walencja na 7 sposobów
Walencja na city break – 10 powodów, dla których warto
Walencja szlakiem historii
Walencja – miasto przyszłości
Architektura i sztuka sakralna w Walencji
Walencja szlakiem smaków
Peñiscola – historia miasta
Peñiscola – zamek templariuszy i antypapieża
Jaskinie San Jose
Xàtiva – okolice Walencji
Xàtiva – odkrywaj, smakuj, doświadczaj! 10 rzeczy, które warto zrobić w Xàtivie
Trybunał Wodny w Walencji – bądź świadkiem ponad tysiącletniej tradycji
Almansa: Historia, Zamek i Rekonstrukcja Bitwy
Kadyks. Co zobaczyć? 15 pomysłów na spędzanie czasu
Morella: Perła Walencji z ogromnym zamkiem
Bocairent – 10 pomysłów na zwiedzanie perełki Walencji

Hiszpania w naszych filmach

#48 Walencja – Zwiedzanie Walencji | Atrakcje | Ceny
#50 Okolice Walencji: Peñíscola, Morella, cuevas de Saint Jose
#51 Okolice Walencji: Xàtiva | OGROMNY zamek, miasto papieży
SEWILLA ZIMĄ | 20 ciekawych miejsc | Przewodnik 🇪🇸
Andaluzja. Z Sewilli do Malagi | Kadyks, Ronda, Setenil, Caminito del Rey | Przewodnik 🇪🇸

Nasz kanał na YouTube: https://youtube.com/@wdrodzetv

Trybunał Wodny na mapie

Wszystkie nasze filmy na mapie

Twoja subskrypcja nie może być zapisana. Spróbuj ponownie.
Twoja subskrypcja została zapisana.

Newsletter

Dołącz do stałych czytelników bloga wdrodze.tv

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze